طراحی وساخت همزمان با سالیدورک

اکثر تصمیماتی که بر هزینه و کیفیت اثر گذارند در فاز طراحی گرفته میشوند. وارد کردن هرچه سریعتر متخصصین ساخت در فاز طراحی باعث تصحیح این تصمیمات پیش از هزینه تراشی در بخش تولید می شود. اما با رویکرد سنتی تولید که در ان طراحی کلا جداگانه صورت گرفته و فقط نتیجه طرح به سازندگان اعلام میشود، انجام این مهم دشوار است.

با راه حلهایی که سالیدورک در این حوزه ارائه میدهد، یکپارچه سازی طراحی و تولید تا حد زیادی سهولت یافته و ممکن میشود.در این پلفترم یگانه ، انتقال داده ها بدون خطا صورت میگیرد. هر تغییری در طرح در سرتاسر سیستم و فایلهای زیرمجموعه انعکاس می باید و همه میتوانند از بروز بودن فایلهای در دسترس خود مطمئن باشند.

1  concurrent design manufacturing in solidworks

ادامه مطلب...

CAD-CAM از گذشته تا کنون با سالیدورک

امروزه بیشتر مهندسین با طراحی به کمک کامپیوتر –CAD– اشنا هستند (مانند سالیدورک) که مدلسازی 3 بعدی انجام داده و نقشه های 2 بعدی تهیه میکند. همینطور مهندسین با ساخت به کمک کامپیوتر –CAM– نیز اشنایی دارند.نرم افزارهایی که مدلها را تبدیل به کد برای ماشین الات میکنند. اما در گذشته همه چیز به این صورت نبوده است.

وقتی که نرم افزارهای مدلساز سه بعدی برای اولین بار در دهه 80 رونمایی شدند (و سالیدورک در دهه 90) بیشتر طراحیها در نرم افزارهای دو بعدی و یا به کمک دست و تخته طراحی انجام میشد و در ان زمان مدلسازی سه بعدی اغلب به "انالیز المان محدود" خلاصه میشد. در قسمت CAM نیز متخصص CNC طراحی دو بعدی را دوباره رندر میکرد تا مدلی سه بعدی برای تهیه کدها ایجاد کند.

در دهه 90 و با پیشرفت کامپیوترهای شخصی، مهندسین طراح به سیستمهایی دست یافتند که اندازه کافی برای خلق مدلهای سه بعدی قدرتمند بود. اما با این حال هنوز هم نقشه های 2 بعدی در دهه 90 پرکاربردترین ابزار برای ارتباط بین طراح و سازنده بود و هوز هم مدلهای دو بعدی توسط متخصصین ساخت به مدلهای سه بعدی رندر میشدند تا خوراک لازم برای ماشین تولید توسط نرم افزار CAM ایجاد گردد.

ادامه مطلب...

سالیدورک فراتر از طراحی

تکنولوژیهای CAD طلایه دار بهینه سازی پروسه طراحی تا تولید هستند، تولیدکنندگان را قادر میسازند تا محصولات را سریعتر از رقبا به بازار برسانند. اگر CAD از ابتدا فقط روی مدلسازی تمرکز داشته است و هدف اصلی ایجاد نقشه دو بعدی برای سازنده بوده است اما امروزه از داده های CAD برای بهینه سازی بسیاری از وظایف بعدی نیز استفاده میشود.

این وظایف شامل شبیه سازی مجازی محصول و ارزیابی طرح است تا نیاز به پروتوتایپ های فیزیکی کاهش یابد. علاوه بر این از این اطلاعات برای برنامه ریزی ماشینهای تولید و مابقی پروسه تولید نیز استفاده میشود مانند طراحی قالب قطعه، ایجاد صورت متریال ، ایجاد اسمبلی، تخمین هزینه،نمای انفجاری ، کنترل کیفیت، ایجاد یوزر منوئال، ایجاد خوراکهای تبلیغاتی برای فروش و بازاریابی با تصاویر و ویدئو و محتوای فضای مجازی.

سالیدورک میتواند تمامی موارد فوق را نه به صورت سریالی بلکه به صورت همزمان انجام داده و مدیریت کند. با کمک به تولیدکنندگان برای حذف عملیاتهای غیر ضروری و خطاهای احتمالی ، سالیدورک میتواند به عنوان سنگ بنای پروسه توسعه محصول از طراحی تا ساخت باشد. تولیدکنندگان میتواندد با سالیدورک انعطاف پذیری لازم را بدست اورده و در لبه ی بازار پر رقابت امروزی حضور داشته باشند.

ادامه مطلب...

سالیدورک و بهبود فرآیند توسعه محصول

ارزش یک طرح خوب به موفقیت محصولیست که از آن حاصل میشود. مصثرف کنندگان احتمالا موفقیت یک محصول را با توجه به زیبایی و خصوصیات فیزیکی ان بررسی میکنند اما سازنده که وظیفه بازاریابی و فروش را بر عهده دارد شاید معیارهای دیگری در ذهن داشته باشد. آیا قابل ساخت است؟ ایا با کارایی بالا ساخته خواهد شد؟ ایا ساخت ان مقرون به صرفه خواهد بود؟

سالیدورک طراحان را قادر میسازد تا محصولاتی را طراحی کنند که با کمترین هزینه قابل ساخت نیز باشند. سالیدورک پروسه طراحی را بهبود بخشیده ، خطاها را کم کرده، هزینه ها را کاهش میدهد و نهایتا بر نتیجه نهایی پروژه توسعه محصول کاملا اثر گزارست.

سالیدورک فقط به کار طراحان یا مهندسان نمی آید، بلکه به کسب وکار کمک میکند. سالیدورک مجموعه ای از ابزارهاست که در زمان توسعه محصولهای پیچیده به کمک تیم مسئول امده و برای بیشتر سوالات حوزه طراحی ، ساخت و بازاریابی پاسخی مناسب می یابد.

ادامه مطلب...

نقش سالیدورک در کار تیمی از طراحی تا تولید

سالیدورک باعث بهبود عملکرد تیم در پروسه طراحی تا تولید می شود. عواملی مهمتر از یک ایده عالی وجود دارند اما برای آنکه یک ایده عالی باشد باید حتما عملیاتی شود.

وقتی در مورد یک محصول تولید شده بحث میکنیم ، یک ایده باید در تمام ابعاد مورد هماهنگی قرار گیرد، کاملا فهمیده شود، دقیقا آنالیز شده و به بحث گذاشته شود تا به چیزی محسوس تبدیل شود. یک محصول نهایی که هدف طراحی را بخوبی عملیاتی کند.

حتی در بهترین شرایط، حرکت از ایده اولیه تا محصول نهایی سفری پر مخاطره است. اینکه یک ایده نهایتا چقد خوب است به پروسه هایی که در مسیر طی میکند بستگی دارد. یک ایده اولیه از دستان و اذهان مختلفی عبور میکند و همینطور که به پیش میرود اصلاح میگردد و نهایتا یا بهتر میشود یا دچار آسیب میگردد.

ادامه مطلب...

About SWA

این سایت برای به اشتراک گذاشتن لذتها و تجربه های شخصی من در دنیای طراحی سه بعدی راه اندازی شده و امیدوارم در این مسیر بتونم به کسانی که علاقمند یادگیری هستند کمک کنم.

 instagram linkedin

 

بالا