سالیدورک و بهبود فرآیند توسعه محصول

ارزش یک طرح خوب به موفقیت محصولیست که از آن حاصل میشود. مصثرف کنندگان احتمالا موفقیت یک محصول را با توجه به زیبایی و خصوصیات فیزیکی ان بررسی میکنند اما سازنده که وظیفه بازاریابی و فروش را بر عهده دارد شاید معیارهای دیگری در ذهن داشته باشد. آیا قابل ساخت است؟ ایا با کارایی بالا ساخته خواهد شد؟ ایا ساخت ان مقرون به صرفه خواهد بود؟

سالیدورک طراحان را قادر میسازد تا محصولاتی را طراحی کنند که با کمترین هزینه قابل ساخت نیز باشند. سالیدورک پروسه طراحی را بهبود بخشیده ، خطاها را کم کرده، هزینه ها را کاهش میدهد و نهایتا بر نتیجه نهایی پروژه توسعه محصول کاملا اثر گزارست.

سالیدورک فقط به کار طراحان یا مهندسان نمی آید، بلکه به کسب وکار کمک میکند. سالیدورک مجموعه ای از ابزارهاست که در زمان توسعه محصولهای پیچیده به کمک تیم مسئول امده و برای بیشتر سوالات حوزه طراحی ، ساخت و بازاریابی پاسخی مناسب می یابد.

 

 

1 solidworks and improvement of product developement

سالیدورک و هزینه ها

تولیدکنندگان امروزی بیش از هر چیزی به هزینه ها نگاه ویژه ای دارند. هر ماشینکاری اضافه ف هر دور ریز متریال و هر فرایند اضافی مستقیما بر رقابت پذیری شرکت تاثیر گزار خواهد بود. در محیط سوپر رقابتی دنیای کسب و کار امروز، برنده شرکتیست که محصول را با رقابتی ترین قیمت ممکن راهی بازار کند. کسب و کارها به هر مزیتی که در کنترل هزینه به انها کمک کند نیاز دارند.

ابزار کنترل هزینه سالیدورک به یک شرکت کمک میکند تا مستقیما بهبود هزینه ساخت را در طراحی یک محصول در نظر بگیرد. وجود سیستم ارزیابی هزینه ساخت پویا و یکپارچه در سالیدورک به طراحان کمک میکند که در هر مرحله از پروسه به بررسی وضعیت هزینه ساخت بپردازند و طرح را با توجه به این موراد اصلاح کنند.

مزایای سیستم ارزیابی هزینه سالیدورک:

 • پیگیری اتوماتیک هزینه ساخت در مرحله طراحی
 • اصلاحات طراحی و مدلسازی پیش از ورود به فاز تولید
 • دیدن تاثیر تغییرات اعمال شده روی مدل به صورت بر روی هزینه ها به صورت آنی ، تغییراتی از قبیل اضافه کردن موردی خاص یا اصلاح کردن بخشی از مدل موجود یا تغییر متریال ساخت
 • ایجاد گزارشات مربوطه به سادگی بر روی فرمتهای آفیس مایکروسافت
 • تنظیمات تولید قابل شخصی سازی برای آنکه کاربر بتواند بر اساس متغیرهایی نظیر شرکت و شرایط محیطی به بهترین نتیجه ارزیابی هزینه برسد
 • بروز شدن لحظه ای هزینه ها به کاربران این امکان را میدهد که سریعا نتیجه تغییرات خود را ببینند

2 solidworks and improvement of product developement

DFMXPRESS در سالیدورک

هزینه برترین طرح – از لحاظ پول ، زمان ، تلاش و موقعیت- آن طرحیست که نتوان ان را ساخت یا ساخت آن بسیار دشوار باشد. تقریبا تمام سازندگان داستانهایی از این دست دارند که یک طرح در مفهوم عال به نظر میرسیده اما در فاز تولید به شدت دچار مشکل شده است.

3 solidworks and improvement of product developement

ابزار DFM در سالیدورک به طراح امکان میدهد تا پیش از ورود به فاز ساخت ، مهمترین موارد مربوط به این حوزه را بررسی کند:

 • چک کردن سوراخکاریها، شامل چک کردن نسبت قطر به عمق سوراخ، کفهای مسطح در سوراخ، تقاطع سوراخها با کویتی داخل مدل و چک تلرانس
 • چک کردن وضعیت فرزکاری، شامل چک کردن پاکتهای عمیق و اسلاتها ، سطوح غیر قابل دسترسی، گوشه های تیز داخلی و فیلتهای بیرونی
 • چک کردن وضعیت تراشکاری برای قطعاتی که با این روش تولید میشوند
 • چک کردن وضعیت شیت متال برای مدلهایی که با ابزارهای ورقکاری تولید میشوند، قطر سوراخها ، فاصله سوراخ تا لبه ، فاصله سوراخها و شعاع خم
 • چک کردن فرایند تزریق در قالب و انالیز ضخامت

در واقع به زبان ساده این ابزار سالیدورک یک سیستم برای ارزیابی تولید قطعات است. این سیستم خطاهای احتمالی را یافته و به طراح اعلام میکند تا پیش از ورود به فاز تولید اصلاحات صورت گرفته و از اعمال هزینه اضافی بر پروسه جلوگیری گردد. کاربر میتواند براحتی مدل را در محیطهای تولیدی مختلف از قبیل فرزکاری تراشکاری تزریق در قالب و غیره مورد بررسی قرار دهد تا قابلیت تولید آن مشخص گردد. این فرایند به مقدار زیاد از ایجاد هزینه های اتی دوباره کاری جلوگیری میکند.

4 solidworks and improvement of product developement

Desinchecker در سالیدورک

استانداردها مهم هستند. قوانین محکمی برای تولید محصولی با کیفیت طی پروسه تولیدی بهینه وجود دارند.فضای امروزی تولید برای رسیدن به بهترین محصول متکی به رعایت استانداردهاست. این ابزار سالیدورک میتواند در تمامی مراحل ، مدل طراحی شده را با استانداردهای مورد نیاز مطابقت دهد.

این ابزار به ارزیابی طرح پرداخته و به سادگی اسناد مروبط به استاندارد بود آن را برای گزارش تولید میکند. وقتی شما استانداردها را تعریف کردید این ابزار به تطابق مدل با انها میپردازد. با این کار فرایند وقت گیر کراس چکها که نیاز به دقت فراوان نیز دارد به صورت خودکار در امده و سرعت و دقت همزمان افزایش می یابد و نهایتا زمان توسعه محصول کاهش می یابد. با این ابزار میتوان:

 • خطاهای عدم تطابق با استاندارد شرکت را کشف و اصلاح کرد
 • پروسه های چکینگ را تعریف کرد که بارها قابل استفاده هستند و تمامی جنبه های طرح را چک میکنند
 • چک کردن مدل فعلی با استانداردهای مد نظر در اسرع وقت در هر مرحله
 • چک کردن استانداردهای نقشه
 • چک کردن نقشه با ریویوهای دیگر نقشه ها

5 solidworks and improvement of product developement

CAM standard در سالیدورک

معمولا بین طراحی و تولید گپ بزرگی وجود دارد.هر چه این گپ بزرگتر باشد پروسه توسعه محصول غیرکاراتر و پر هزینه تر خواهد بود. این ابزار سالیدورک نه تنها این گپ را کاهش میدهد بلکه در بسیاری موارد آن را کاملا برطرف میکند. این کار توسط متحد کردن طراحی و تولید در یک پلتفرم یکپارچه صورت میگیرد.

این ابزار سالیدورک باعث بهینه سازی مدل با توجه به فرایندهای تولید موجود شده و بسیاری از معضلات اتی احتمالی را برطرف میکند. کاربر میتواند براحتی عملیات CNC را روی مدل شبیه سازی کند تا امکان ساخت و معضلات ان را بررسی نماید.

با وجود ویژگیهایی نظیر عملیات 2.5 محوره، مدیریت دیتای مدل و موارد اتوماتیک دیگر میتوان:

 • به صورت اتوماتیک ویژگیهای هندسی خاص را شناسایی کرده و هزینه و قابلیت ساخت آنها را ارزیابی کرد
 • تلرانسها و دقت نهایی سطوح را ارزیابی کرد تا بهترین روش تولید انتخاب گردد
 • به صورت اتوماتیک فرایند مطلبو ساخت را اعمال و ارزیابی کرد
 • به بررسی اطلاعات خروجی پروسه پرداخت مانند زمان کار ماشین، ابزارگیری و تنظیم که میتواند به دقت تخمین بهتر از فرایند تولید رسید
 • به صورت اتوماتیک به برنامه ریزی CNC لازم برای تولید قطعه پرداخت

در پایان میتوان گفت که استفاده از ابزارهای سالیدورک برای ارزیابی پروسه ساخت چه از لحاظ امکان و چه از لحاظ هزینه در محیط کسب وکار مدرن ، رقابتی و پرسرعت امروز یک امر ضروری به نظر میرسد. با این ابزارها پیش از ساخت امکان ان بررسی شده ، هزینه ها ارزیابی میشوند، خطاها و دوباره کاریها کاهش می یابند و میتوان از یکپارچه بودن پروسه طراحی تا تولید مطمئن بود.

6 solidworks and improvement of product developement

تمرینات پیشرفته آموزش سالیدورک 

Share this with your friends

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

About SWA

این سایت برای به اشتراک گذاشتن لذتها و تجربه های شخصی من در دنیای طراحی سه بعدی راه اندازی شده و امیدوارم در این مسیر بتونم به کسانی که علاقمند یادگیری هستند کمک کنم.

 instagram linkedin

 

بالا