طراحی وساخت همزمان با سالیدورک

اکثر تصمیماتی که بر هزینه و کیفیت اثر گذارند در فاز طراحی گرفته میشوند. وارد کردن هرچه سریعتر متخصصین ساخت در فاز طراحی باعث تصحیح این تصمیمات پیش از هزینه تراشی در بخش تولید می شود. اما با رویکرد سنتی تولید که در ان طراحی کلا جداگانه صورت گرفته و فقط نتیجه طرح به سازندگان اعلام میشود، انجام این مهم دشوار است.

با راه حلهایی که سالیدورک در این حوزه ارائه میدهد، یکپارچه سازی طراحی و تولید تا حد زیادی سهولت یافته و ممکن میشود.در این پلفترم یگانه ، انتقال داده ها بدون خطا صورت میگیرد. هر تغییری در طرح در سرتاسر سیستم و فایلهای زیرمجموعه انعکاس می باید و همه میتوانند از بروز بودن فایلهای در دسترس خود مطمئن باشند.

1 concurrent design manufacturing in solidworks

تمامی اینها به تیم تولید دیدگاهی را از انچه در حال انجام است و بر عملیات انها تاثیر میگذارد ارائه خواهد داد و انها نیز میتوانند ورودی خود را به سیستم داشته باشند. نتیجه این هم افزایی ، انجام همزمان طراحی و ساخت ، کیفیت بالاتر و هزینه کمتر خواهد بود.

بخش PDM در سالیدورک حتی از این فراتر رفته و تمامی اطلاعات پروژه و جریان ماری را مدیریت میکند. به این روش شما میتوانید فرایند خود را مدیریت کنید و ریسک کار با اطلاعات منسوخ را حذف کنید.

سالیدورک و سودمندسازی پروسه

در فرایند طراحی وساخت فرصتهای زیادی برای کاهش هزینه ها پیش می اید. چالش این قسمت شناسایی المانهای هزینه زا و حذف انهاست. با حضور سالیدورک در کنار شما، میتوانید المانهای هزینه زا را شناسایی کرده وطرح خود را برای رسیدن به اهداف مالی بهبود بخشید.

2 concurrent design manufacturing in solidworks

مشکلات تولید از رایجترین المانهای هزینه زا هستند. در سالیدورک میتوان مشکلات تولید را پیش از شروع ان شناسایی کرد. سالیدورک ابزارهایی برای چک کردن اندرکاتها، اینترفیسها، ناهمخوانی تلرانسها و البته بخش DFM دارد. ابزارهایی نیز برای شبیه سازیه فرایند تزریق و قالب گیری وجود دارد. این ترکیب از نرم افزارهای عالی به شما این امکان را میدهد تا پیش از شروع تولید کاملا اوضاع را بررسی کرده باشید و بسیاری از هزینه های احتمالی را کاهش دهید.

درکنار حذف مشکلات تولید که بخش اعظمی از هزینه هارا کاهش میدهد. میتوان کارهای بیشتری انجام داد تا یک طرح برای تولید بهینه شود. قبلا گفتیم که طراحان تصمیمات اصلی را در مورد محصول میگیرند، در محصولات اغلب پیچیده ، تشخیص منبع هزینه زایی راحت نیست.طراحان اغلب دانش چندانی در خصوص تولید ندارند و تشخیص المان هزینه زا برای انها راحت نیست. علاوه بر این طراحان اغلب اموزشی در خصوص المانهای هزینه زا ندیده اند و دسترسی نیز به منابع مرتبط با ان ندارند تا تاثیر تصمیمات خود را بررسی کنند و نهایتا در حالیکه بیشترین تاثیر را بر هزینه دارند، اغلب تصمیمات خود را کورکورانه میگیرند.

3 concurrent design manufacturing in solidworks

با حضور سالیدورک شما راه حلهایی عالی برای مشکلات فوق دارید. طراحان، سازندگان و افراد دیگر میتوانند تخمینی از هزینه پروژه داشته باشند.ورودی این سیستم قابل شخصی سازی بوده و میتواند شامل مواردی نظیر هزینه کارگر، هزینه ابزار، مواد اولیه، ست آپ خط و عملیاتهای ثانویه مانند رنگ امیزی یا اندوایزینگ شود. پس از انکه شما هدف مالی خود را مشخص کردید سالیدورک میتواند در رسیدن به ان شما را یاری نماید.

سالیدورک در ارائه پیشنهادات مالی نیز کمک حال تیم است. از انجا که تخمین هزینه ساخت تا حد قابل قبولی وجود دارد، لذا شما میتوانید به مشتریان خود قیمت را با حاشیه سود مناسبی ارائه دهید. در هنگام تهیه قطعات نیز میتوانید از منصفانه بودن قیمت ساپلایرها مطمئن شوید.

غلبه بر گپهای دانش در ساخت توسط سالیدورک

قبلا گفتیم که طراحان دانش و تجربه کمی از بخش ساخت دارند. این یک چالش برای طراحان و یک معضل برای بخش ساخت است.در برخی موارد که شرکت نمیتواند کیفیت لازم را از سازندگان خارجی دریافت کند سعی میکند تا بخشهای بیشتری را خود تولید کند. مباحث هزینه های انرژی نیز دخیل بوده، رکود اقتصادی نیز بر تصمیمات مدیرات تاثیر گذار است و نهایتا تصمیم در خصوص ساخت شامل در نظر گرفتن المانهای زیادیست.

در این میان اما هزینه دانش از دست رفته ساخت بیش از همه است، بسیاری از شرکتها بدلیل داشتن هزینه کمتر ، بخش ساخت خود را به ان سوی دریاهاسپرده اند که باعث شده دانش ساخت داخلی رو به زوال برود.

4 concurrent design manufacturing in solidworks

اما با ابزارهای بخش ساخت سالیدورک شرکتها میتوانند از دانش ساخت استفاده کنند. بخش CAM سالیدورک به شما این امکان را میدهد تا ساخت را در کنار طراحی داشته و یکپارچه کنید. مثلا این سیستم یک سوراخ را با تلرانس ان شناسایی کرده وبهترین روش تولید را به ان اختصاص میدهد و شما دیگر درگیر این جزئیات نمیشوید.

در گذشته بسیاری روشهای خوب غیرمستند در کارگاه تولید وجود داشت که افراد فقط در مورد انها میدانستند و وقتی ان افراد دیگر حضور نداشتند ان دانش گم میشد که بسیار برای یک شرکت زیان اور است.با سالیدورک اینگونه دانشها ذخیره میشود و میتوان به سوالاتی از این دست پاسخ داد:

 • کدوم ابزار برای تلرانسی خاص مناسب است
 • کدوم ابزار برای این هندسه بهترین است
 • در اولین باربرداری ابزار چقد باید داخل برود
 • چه فرایند نهایی برای این سطح بهتر است

علاوه بر اینها با تغییر استانداردها سیستم نیز خود را بروز نگه میدارد که یک مزیت واقعیست. با وجود این حجم از دانش ساخت شما خیلی سریعتر میتوانید قابلیت ساخت را بررسی کنید. در این روش با اپدیت شدن طرح ، ابزارهای تولید شما نیز اپدیت میشوند.

بهره بردن از پرینت سه بعدی توسط سالیدورک

ساخت به روش افزایشی یا پرینت سه بعدی مزیتهایی را برای سازنده به همراه دارد. از انجا که ابزارگیری مورد نیاز نیست زمان اماده سازی تولید بسیار کاهش می یابد.میتوان اشکال هندسی را ساخت که با هیچ ابزاری قابل ایجاد نیست.

5 concurrent design manufacturing in solidworks

با سالیدورک شما میتوانید مدل خود را مستقیما از محیط طراحی به دستگاه پرینت سه بعدی بفرستید مانند فرستادن فایل متنی برای پرینتر معمولی. سالیدورک میتواند فایل فرمت STL را ایجاد کند که فرمت عمومی پرینت سه بعدیست همچنین فرمتهای 3MF و AMF نیز ساپورت میشود. این فرمتها حاوی اطلاعات بیشتری از مدل هستن و شما نیازی به تعریف بسیاری از موارد نظیر رنگ و متریال را نخواهید داشت.

سالیدورک و ایجاد اتوماتیک اسناد بازرسی

بسیاری از صنایع نیازمند رعایت استانداردهای سفت و سخت و گزارشات بازرسی هستند.طراحان نیز باید مدل خود را طبق استانداردها بررسی کنند. برای رسیدن به این مهم انها باید ریپورتهایی را به همراه نقشه های دو بعدی تهیه کنند که این امر در گذشته بسیار وقتگیر و خطا افرین بوده است.

سالیدورک این پروسه نیز هوشمند و اتوماتیک کرده است. در حقیقت میزان زمان لازم برای تهیه گزارش 90% کاهش می یابد. این سیستم اطلاعات را از نقشه خوانده با اسناد و مراجع مقایسه میکند و امورات بسیار سریعتر انجام میدهد. خواندن گزارش نهایی بازرسی نیز به این روش راحتتر است. این سیستم میتواند اطلاعات را از جاهای دیگر مانند ماشینهای اندازه گیری نیز بخواند و استفاده کند. گزارش نهایی میتواند در فرمت اکسل ارائه شود.

سالیدورک و جلوگیری از اشتباهات معمول در قطعات پلاستیکی

طراحی وتولید قطعات پلاستیکی یک فرایند بسیار پیچیدست. شما باید قطعه و قالب و بیس آن را طراحی کنید و آن را برای سازنده بفرستید. پس از انجام این مراحل میتوانید شروع به تولید قطعات کنید حتی در ان زمان هم ممکن است قالب کاملا درست عمل نکرده و مشکلاتی برای رفع وجود داشته باشد.

مراحل تولید این قطعات زمان زیادی میبرد. اگر زنجیره تامین از سیستمهای کد مختلفی استفاده کنند مشکلات بیشتر نیز خواهد شد و هربار باید اطلاعات بین سیستمها رد وبدل شود این باعث پیچیده تر شدن پروسه نیز می شود. اگر شما قالب رو خیلی زودتر نیز سفارش دهید باز ممکن است قالب ساز با معضل تغییرات در طرح قطعه روبرو شود. با هر تغییر کوچک شما باید تمام مراحل ورژن بندی، انتقال اطلاعات و اصلاحات قالب را انجام دهید. اگر قالب پس از اتمام طرح قطعه نیز سفارش داده شود نیز باز معضل افزایش زمان را به همراه خواهد داشت.

6 concurrent design manufacturing in solidworks

قابلیتهای طراحی قالب در سالیدورک این مشکلات را مرتفع میکند. با این سیستم شما میتوانید قطعه و قالب در یک پلتفرم انجام دهید. در این حالت در صورت تغییر مدل ، سالیدورک تغییرات در تمام فایلهای مربوطه دیگر نیز اعمال میکند، حتی مسیر ماشینکاری قالب را. به این روش طراحی قالب سریعتر به اتمام میرسد و نهایتا زمان رسیدن قطعه به بازار کمتر میشود. علاوه بر قطعات پلاستیکی، از این تکنولوژی سالیدورک میتوان برای طراحی قالبهای فورج و کست نیز استفاده کرد.سالیدورک حتی اطلاعات طراحی پلتفرمهای کد دیگر را نیز میتواند بازخوانی کرده و ارتباط لازم را با فایل برقرار کند.

طراحی قطعات پلاستیک راحت نیست. مگر انکه شما دانش کافی در خصوص پلاستیکها داشته باشید و اگرنه انچه از قالب بیرون می اید شاید دقیقا انچه طراحی کرده اید نباشد. اگر طرح شما زاویهای درفت مناسبی نداشته باشد ، یا اندرکاتها سایز مناسبی نداشته باشند، انگاه قطعه از قالب اجکت نخواهد شد. شرینکیج نیز باید در نظر گرفته شود ، بدون داشتن سالها تجربه کار با پلاستیکها، رسیدن به نتیجه مطلوب ممکن نیست.

سالیدورک این مشکل را نیز حل کرده است. این سیستم طرح شما را بررسی کرده و نقاط بحرانی را معرفی میکند. این سیستم زاویه های درفت، اندرکاتها و ضخامت قطعه را بررسی کرده و نکات مهم مورد نیاز را نشان میدهد.

7 concurrent design manufacturing in solidworks

با سالیدورک از قابلیت تولید قطعات ورقکاری فلزی مطمئن شوید

قطعات ورقی فلزی در بسیاری از محصولات وجود دارند. مخصوصا در کاورها و گاردها. بنابراین بخش شیت متال باید قسمتی از هر پلتفرم کد مانند سالیدورک باشد.این سیستم باید بتواند شما در کاهش دورریز کمک کند تا هزینه نهایی تولید کاهش یابد. این سیستم همچنین به طراح اجازه میدهد تا امکان تولید با کیفیت قطعه را نیز بررسی کند.

با قابلیتهای بخش شیت متال سالیدورک شما میتوانید هر قطعه ای را به ورقکاری تبدیل کنید. سپس سالیدورک به صورت اتوماتیک ورق مسطح مورد نیاز را طراحی کرده و با توجه به شعاع خم پروفایل ورق را تهیه میکند. این در فرایند تولید بسیار مفید خواهد بود.

علاوه بر این در صورت نیاز به تغییر در قطعه شیت متالی که در تماس با قطعات دیگر است، سالیدورک براحتی نتیجه تغییرات را در ارتباط با قطعات دیگر بررسی میکند.تغییرات اعمالی در این بخش در تمام موارد زیر مجموعه از جمله شعاع خمها، قطر سوراخها و غیره منعکس میشود.

8 concurrent design manufacturing in solidworks

تسریع در طراحی و ساخت قطعات جوشکاری با سالیدورک

در طراحی ساختارهای جوشکاری شده، فریمها و پایه ها، شما نیاز دارید که طراحی تا بیشترین حد ممکن کارایی داشته باشد.باید از صحت اطلاعات انتقالی برای سازنده مطمئن باشید تا بتوانید هزینه ها را کنترل کرده ، از دوباره کاری جلوگیری کنید و بهترین محصول را تحویل بگیرید.

در سالیدورک با وجود لایبرری ساختارهای پیش ساخته میتوانید فریمهارا در کمترین زمان طراحی کنید. سالیدورک به صورت اتوماتیک کات لیست را ایجاد کرده و صورت متریال را در کنار مابقی اسناد طراحی ارائه میدهد.

این نه تنها باعث کاهش زمان مورد نیاز میشود، بلکه از انجا که مدل طراحی شده مرجع اطلاعات ساخت است، شما میتوانید از صحت طرح مطمئن شوید. این یعنی شما از بسیاری از خطاها و دورریزها جلوگیری میکنید. مانند دیگر بخشهای سالیدورک، هر تغییری در طرح سریعا در اطلاعات ساخت منعکس شده وشما دیگر نگران اطلاعات قدیمی نیستید. در سالیدورک میتوانید هزینه ساخت ساختارهای فلزی جوشکاری شده را نیز حدودا تخمین بزنید.

10 concurrent design manufacturing in solidworks

طراحی بهینه خط لوله با سالیدورک

طراحی خط لوله میتواند گاهی بسیار دشوار باشد و احتمال ایجاد خطا در ان بالاست. ارائه اطلاعات صحیح به سازنده حتی میتواند سختتر نیز باشد.در سیستمهای پیچیده وجود خطا بسیار هزینه بردارست.مشکلاتی نظیر فیتینگهایی با سایز اشتباه، کوتاهی لوله و کلیرانس نادرست لوله میتواند عواقبی وخیم برای کل پروژه به همراه داشته باشد.بررسی تمام جنبه ها و اسناد و اطمینان از صحت انها میتواند بسیار دردناک باشد.

بخش پایپینگ سالیدورک میتواند بسیاری از چالشهای این بخش را تسهیل کند. وجود لایبرری خاص قطعات پایپینگ ، با عث تسریع فراوان در امر طراحی میشود.سیستم اتوروتینگ مسیر پایپینگ را طراحی و ایجاد میکند و تغییرات بسیار راحتتر هستند.برای انتقال درست به سازنده، سالیدورک تمام اطلاعات طرح از جمله متریال، خمها و فیتینگها را به صورت اسناد تولید ارائه میدهد.

9 concurrent design manufacturing in solidworks

تمرینات پیشرفته آموزش سالیدورک 

Share this with your friends

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

About SWA

این سایت برای به اشتراک گذاشتن لذتها و تجربه های شخصی من در دنیای طراحی سه بعدی راه اندازی شده و امیدوارم در این مسیر بتونم به کسانی که علاقمند یادگیری هستند کمک کنم.

 instagram linkedin

 

بالا