آموزش مقدماتی solidworks add relation

وقتی شما در حال طراحی در سالیدورک هستید اسکچ شما در یکی از سه وضعیت زیر قرار دارد:

  • Under defined : المانهای آبی رنگ در اسکچ شما که هنوز دقیقا تثبیت نشده اند و باید موقعیتشان دقیقا تعریف گردد
  • Fully defined : المانهای مشکی رنگ که تمام درجات آزادیشان گرفته شده و کاملا در موقعیت تثبیت شده اند
  • Over defined : المانهای زرد رنگ که قید وبند بیش از حد به آنها اعمال کرده ایم و بایستی برخی از قیدهای غیر ضروری را حذف نماییم.

وقتی شما شروع به طراحی اسکچ میکنید تمامی المانهای آن آبی رنگ هشتند و باید موقعیت آنها را دقیقا تعریف نمایید که این کار از طریق ابزارهای ذیل صورت میگیرد:

  • dimensions
  • add relation

باید مراقب بود که اندازه ها و قیدها بیش از حد نگردند تا حالت over defined نیز پیش نیاید. برای داشتن یک اسکچ مشکی رنگ باید موقعیت تمام المانهارا تعریف کرد. در اینجا یک مثال اورده ایم. یک بیضی مانند شکل زیر بکشید:

22 solidworks add relation tutorial 1

همانطور که میبینید بیضی در مرحله اول کاملا ابیست و ما باید موقعیت آن را تعریف کنیم لذا ابتدا ابعاد زیر را به آن اضافه میکنیم:

22 solidworks add relation tutorial 2

بر خلاف ابعاد اضافه شده هنوز بیضی کاملا تعریف نشده زیرا میتواند در هر جهتی در صفحه ترسیم حرکت یا گردش کند. برای دیدن این موضوع روی بیضی کلیک کنید و دکمه موس را پایین نگه داشته و جابجا کنید تا ببینید که بیضی براحتی حرکت خواهد کرد. 

22 solidworks add relation tutorial 3

پس ما نیز داریم تا موقعیت بیضی را فیکس کنیم و از add relation برای این منظور در سالیدورک استفاده میکنیم. در برگه اسکچ بر روی مثلث کوچک پایین display/delete relations کلیک کنید تا پنجره مربوطه در سمت چپ باز گردد. اکنون کافیست قیدهای مورد نیاز را تعریف کنیم.

22 solidworks add relation tutorial 4

ما میخواهیم که مرکز بیضی دقیقا در مرکز صفحه ترسیم قرار گیرد لذا مرکز بیضی و نقطه مبدا را به صورت متوالی انتخاب کنید و سپس با کلیک بر روی گزینه coincident این دو نقطه را بر هم منطبق کنید. نهایتا با تایید پنجره را ببندید: 

22 solidworks add relation tutorial 5

هنوز طرح ما به طور کامل تعریف نشده است.چرا؟ 

بیضی موجود در اسکچ ما هنوز میتواند حول نقطه مبدا گردش نماید لذا موقعیت آن کاملا تعریف شده نیست. ما میتوانیم با قرار دادن دو نقطه نشان داده شده در راستای عمودی و تعریف یک قید دیگر به طور کامل بیضی را در محل خود تثبیت کنیم:

22 solidworks add relation tutorial 6

حال بیضی ما کاملا سیاه رنگ شده و این به معنای انست که کاملا در مموقعیت خود قرار گرفته حال اگر ما ابعاد یا قید دیگری به آن بیفزاییم که ضروری نیست آنگاه اسکچ ما over defined شده و زرد رنگ میگردد و باید انرا اصلاح کنیم.

22 solidworks add relation tutorial 7

 

 

 

Share this with your friends

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

About SWA

این سایت برای به اشتراک گذاشتن لذتها و تجربه های شخصی من در دنیای طراحی سه بعدی راه اندازی شده و امیدوارم در این مسیر بتونم به کسانی که علاقمند یادگیری هستند کمک کنم.

facebook logo instagram linkedingoogle

 

بالا