آموزش مقدماتی solidworks trim 

فرض کنید که میخواهید اسکچی مانند آنچه در زیر نشان داده شده بکشید:

21 solidworks trim tutorial 1

در نگاه اول شاید کمی پیچیده به نظر برسد. اگر بخواهید تمامی آن کمانها و مخروطها را طراحی کنید بله باید گفت پیچیده خواهد بود اما اگر از ابزرا تریم استفاده کنیم کار بسیار آسانتر خواهد بود. ما از تریم استفاده میکنیم تا قسمتهای ناخواسته ی یک اسکچ را برش دهیم. بیایید برای مثال بالا این کار انجام دهیم. اگر نگاهی دقیق به اسکچ فوق بیندازیم میتوانیم اشکال اولیه را تشخیص دهیم:

21 solidworks trim tutorial 2

پس ما در ابتدا میتوانیم این شه کل را طراحی کنیم و سپس بخشهای ناخواسته را از طرحمان با ایزار تریم حذف کنیم. پس از کشیدن سه طرح اولیه به برگه اسکچ بروید و بروی دکمه trim entities کلیک نمایید:

21 solidworks trim tutorial 3

پنجره تریم سمت چپ باز میگردد و شما میتوانید از بین پنج گزینه موجود برای عملیات تریم یکی را انتخاب نمایید اما بیشترین حالت کاربردی تریم trim to closest میباشد که تا نزدیک ترین نقطه تقاطع یک المان را برش میدهد. این گزینه را انتخاب کنید و بر روی تمامی المانهای داخل دایره کلیک نمایید

21 solidworks trim tutorial 421 solidworks trim tutorial 5

حالا بر روی بخشهای ناخواسته روی محیط دایره نیز کلیک نمایید:

21 solidworks trim tutorial 6

میبینید که با سرعت خیلی بیشتری میتوان این طرح را به کمک ابزار تریم خلق کرد.

Share this with your friends

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

About SWA

این سایت برای به اشتراک گذاشتن لذتها و تجربه های شخصی من در دنیای طراحی سه بعدی راه اندازی شده و امیدوارم در این مسیر بتونم به کسانی که علاقمند یادگیری هستند کمک کنم.

facebook logo instagram linkedingoogle

 

بالا